B jak Barbie, czyli o najsłynniejszej lalce świata słów kilka

Pierwsze skojarzenie ze słowem “lalka”? Oczywiście Barbie! Jak świat długi i szeroki, o tej zabawce marzy większość dziewczynek. W czym tkwi jej fenomen?

Babcia Barbie

Lalka Barbie nie tylko na stałe zagościła na sklepowych półkach, przeobraziła się też w szeroko rozpoznawany element popkultury. O Barbie śpiewano piosenki, nakręcano animowane filmy i seriale a jej wizerunek zdobi ubrania, plecaki i inne gadżety. Nie każdy wie, że choć Barbie wygląda młodo i promiennie, według metryki jest już starszą panią. Pierwszy egzemplarz zabawki został zaprezentowany w 1959 roku przez firmę Mattel. Inspiracją dla producentów była niemiecka lalka Lilly.

Barbie, czyli Basia

Nazwa lalki to anglojęzyczne zdrobnienie imienia Barbara, nadane zabawce na cześć córki właścicieli Mattel. Choć dziś lalka kojarzy się głównie z piękną i powabną jasnowłosą, młodą kobietą – pierwsze egzemplarze przedstawiały zarówno blondynki, jak i brunetki. Z czasem w asortymencie pojawiły się zabawki ukazujące członków rodziny i przyjaciół Barbie,a jest ich całkiem sporo. W sprzedaży znalazły się także domki, mebelki, ubranka czy samochody.

Być Barbie

W ostatnim czasie marka przeszła ogromną metamorfozę. Obecnie na rynku dostępne są lalki prezentujące różne pochodzenie etniczne, budowę ciała czy wykonywane zawody. Barbie strażak, adwokat, pilot czy weterynarz… . Wybór jest ogromny. Światową sławę osiągnęła seria “Shero”, na którą składają się lalki inspirowane prawdziwymi kobietami odnoszącymi sukcesy w różnych dziedzinach. Barbie z własną podobizną może pochwalić się Martyna Wojciechowska, Anita Włodarczyk oraz Iwona Blecharczyk. Co ciekawe, Mattel wypuszcza również egzemplarze kolekcjonerskie, na przykład odnoszące się do meksykańskiego święta Dia De Los Muertos. W ofercie znajdują się również wróżki, syrenki czy księżniczki.

Lalka Barbie na papierze i na ekranie

Popularność zabawki zaowocowała przeniesieniem przygód Barbie i jej przyjaciół na stronnice książek oraz filmowe taśmy. Wśród książkowych adaptacji lalki Barbie można wymienić między innymi:

– Barbie i sekret wróżek
– Barbie i podwodna tajemnica

– Barbie i tajemnicze drzwi
– Barbie i magiczne baletki

Oczywiście to tylko przykłady. Imperium Barbie jest ogromne i wciąż rośnie w siłę.

Info

Copyright © 2022 Lalki barbie